اقتصاد مقاومتی بر اساس سرمایه معنوی افراد و جامعه استوار است - پایگاه خبری قهاوند جوان
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۸ اسفند - ۱۳۹۷  
true
true
اقتصاد مقاومتی بر اساس سرمایه معنوی افراد و جامعه استوار است

استفاده از فضای مجازی به عنوان یکی از رسانه‌های ارتباطی عمومی و اجتماعی می‌تواند در توسعه رسانه‌ای و ایجاد روش‌های جدید کار خبری مؤثر باشد.
در این زمینه خبرگزاری جوانان منطقه قهاوند برای نخستین‌بار در منطقه قهاوند اقدام به ایجاد اتاق گفت‌وگو در شبکه پیام رسان تلگرام کرده است که در فضای مجازی با حضور چند خبرنگار یا کارشناس و میهمانان مختلف این اتاق شکل گرفته و در هر نوبت میهمانی را دعوت به این گفت‌وگو می‌کند.
میهمان این هفته اتاق گفت گو حجت الاسلام و المسلمین هادی فلاح از نخبگان روستای کوزره می باشدکه شرح این گفت و گو را در ادامه می توانید بخوانید:
با سلام و عرض تبریک بمناسبت فرارسیدن سال نو / جناب آقای فلاح از حضرت عالی تشکر می نماییم که وقت گرانقدر خود را در اختیار خبرگزاری جوانان منطقه قهاوند قرار دادید.
بنده هم عرض سلام خدمت شما و همه هم ولایتی های خودم در بخش قهاوند دارم و سال نو را که مزین به عطر فاطمی است تبریک عرض میکنم. ان شاءا… که سال خوب و با برکتی برای همگی ما باشد.
مقام معظم رهبری شعار سال ۹۵ را اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل عنوان نمودند. لطفا اگر مقدمه ای در این باره دارید بفرمایید تا وارد مبحث اصلی شویم.
بحمدا…کشور ما توفیق داشتن نعمتی بزرگ که ولایت پذیری است را دارد و هم اکنون توسط مردی الهی هدایت می شود که هر ساله آنچه نیاز و ضرورت کشور است را با آن موضوع نامگذاری می کند. آنچه که ایشان در این سال صلاح دانسته اند و لازم است پیگیری شود اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل می باشد.
به نظر شما چه عواملی باعث تحقق این شعار در همه ابعاد می شود؟
مهمترین عامل اراده و باور مسئولین هست که بدانند می توانند. بدانند این سخن رهبری تنها شعار نیست و همانطور که فرمودند در متن شعار اقدام و عمل هم باشد. باید به داشته ها و ظرفیت های کشور اعتقاد و ایمان داشته باشند و از اتکا به غرب خارج شوند تا این شعار محقق شود. نکته بعدی حضور افراد دلسوز برای محقق شدن این شعار است که صحنه را خالی نکنند و برای این شعار طرح و برنامه داشته باشند.
به نظر شما مهم ترین وظیفه مردم و مسئولین در تحقق بخشیدن به شعار «اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل» چه می باشد؟
به نظر حقیر مردم ما خوب و ولایی هستند و مهم عملکرد مسئولین هست. یعنی اگر مسئولین درست عمل کنند مردم ما صبور هستند و شرایط را میپذیرند.
رهبری خود فرمودند :من بارها تذکّر داده‌ام این است که حالا که تحریمها برداشته شد، آیا مشکل اقتصاد کشور و معیشت مردم و سفره‌های مردم با برداشتن تحریمها حل خواهد شد؟ نه، مدیریّت لازم است، برنامه لازم است. (بیانات در دیدار دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات۱۳۹۴/۱۰/۳۰)

به نظر شما مهم ترین موانع اقتصاد مقاومتی کدام اند؟
به طور کلی می توان موانع را عدم اقتصاد قوی و مقاوم، عمل  نکردن پیشرفته و روزافزون و عدم حفظ روحیّه‌ی انقلابیگری در همه بخصوص در جوان ها دانست.

چه شروطی برای موفقیت در اقتصاد مقاومتی لازم است؟
این سوال بیشتر در حوزه تخصصی اقتصاددانان هست و شاید بنده نتوانم حق مطلب را ادا کنم. اما آنچه که در این زمینه ابتدائا به فکر همه می رسد برای یکی از مهمترین شروط برای موفقیت اقتصاد مقاومتی، ابتدا باید به آسیب‌شناسی اقتصاد کشور و موانع و نیازمندی‌های تحقق اقتصاد مقاومتی است که باید به آن پرداخت.
دوم اینکه فعالیت در عرصه اقتصاد مقاومتی نیاز به رصد و دیده‌بانی فضای اقتصادی داخلی و بین‌المللی و نیز گردآوری آمارهای دقیق و ‌روزآمد دارد تا اطلاعات کامل از این فضا نباشد نمی توان موفق بود. مساله سوم زندگی متناسب با اقتصاد مقاومتی برای عموم مردم و به‌ویژه برای مدافعان انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است؛ آنهایی که قائل به صحت و صدق ایده‌ی اقتصاد مقاومتی هستند. یعنی ما چه الگوی مشخصی را برای بدنه‌ای از مردم ارائه می‌دهیم که بدانند نیازها و مقتضیات انقلاب چه نوع سبک زندگی را می‌طلبد؟ و این یکی از مهمترین عوامل می تواند باشد. چهارم هم نظام رسانه‌ای و تبلیغاتی ما برای رواج آموزه‌های اقتصاد مقاومتی است که باید تلاش خود را بکنند.

گفت و گوی خبرگزاری جوانان منطقه قهاوند با حجت الاسلام و المسلمین هادی فلاحارتباط بین اقتصاد مقاومتی و الگوی سبک زندگی اسلامی را چگونه ارزیابی می کنید؟
مطمئنا توجه به زندگی معنوی با الگوی سبک زندگی اسلامی می تواند کمک زیادی در تحقق این شعار بکند. اقتصاد مقاومتی بر پایه و اساس سرمایه‌ معنوی افراد و جامعه استوار است. بدون معنویت و سلامت معنوی، مقاومت شکننده است.
این را هم عرض کنم که در دین و سبک زندگی اشاره به روحیه جهادی شده است. وجود روحیه جهادی منبعث از آموزه‌های دینی در آن سبک زندگی بسیار مهم و کلیدی است. در روایات ما این عبارت وجود دارد که اگر کسى در میدان جنگ نبوده باشد یا در دلش حدیث جهاد نخواند، به گونه‌اى از نفاق زندگى را ترک می‌کند. لذا با وجود سبک زندگی به روش دینی خیلی سریع می توان به این هدف از اقتصاد مقاومتی رسید.
«اقدام و عمل» در دین مبین اسلام  چه جایگاهی دارد؟
در اسلام آنچه به آن اهمیت بیشتری داده شده و اجر و ثواب زیادی داده می شود همان اقدام و عمل می باشد. یعنی مادامی که ما بگوییم مثلا نماز یا روزه خوب است و برای آن هزاران فضائل و برکات و ثواب ذکر کنیم و … اما عمل نکنیم و اهل نماز نباشیم هیچ سودی نکردیم و عقاب خدا شامل حالمان خواهد شد.

حضرت علی علیه السلام می فرماید:
اعْقِلُوا الْخَبَرَ إِذَا سَمِعْتُمُوهُ عَقْلَ رِعَایهٍ لَا عَقْلَ رِوَایهٍ فَإِنَّ رُوَاهَ الْعِلْمِ کثِیرٌ وَ رُعَاتَهُ قَلِیلٌ.
چون روایتی را شنیدید، آن را بفهمید عمل کنید، نه فقط بشنوید و نقل کنید، زیرا راویان علم فراوان و عمل کنندگان آن اندکند. (حکمت۹۸)
طبق این فرمایش ولی خدا آنچه در اسلام جایگاه مهم و ویژه دارد عمل می باشد تا صرف سخن گفتن و نقل خوبی ها و شعارها.
به نظر شما اقدام و عمل باید چگونه باشد تا بتواند اقتصاد مقاومتی را تحقق بخشد؟
اقدام و عمل یک بخشش به مسئولین بر می گردد و یک بخش به مردم.
بخشی که به مسئولین بر می گردد همان است که عرض شد یعنی مسئولین اعتقاد و باور به خود و قابلیت های خود داشته باشند و تمام راهکارها و برنامه ها رو به درستی و با دلسوزی عمل کنند و همه بخش های دولتی متحد و هم صدا باشند تا کار سریع پیش رود. باید ریخت‌وپاش ها رو حذف کرد. از نیروهای متخصص بومی استفاده شود که دلسوزتر هستند.
رهبری معظم خودشان فرمودند: اگر شعار، خوب، پُرمحتوا، پُرمضمون، حاکی از یک حقیقت قابل گسترش فکری انتخاب بشود، این می شود هم حرف، هم عمل؛ مطرح کردن آن جهت‌دهنده و برانگیزاننده است. بنابراین کسی بیاید مثلاً فرض کنید فقط یک کلمه‌ی «اقتصاد مقاومتی» را که ما گفتیم، دائم بیاید تکرار بکند، دنبالش عملی نباشد، بله، از صِرف گفتن این حرف، کاری ساخته نیست؛ امّا خود این شعار «اقتصاد مقاومتی» اگر در دل و زبان فعّالان کشور که از جمله‌ی مهم‌ترین‌اش شما دانشجوها هستید، دنبال بشود و تکرار بشود آن‌وقت مهم است. (بیانات در دیدار جمعى از دانشجویان۱۳۹۴/۰۴/۲۰)
اما آن بخش که به مردم بر می گردد باید با حمایت همه‌جانبه از اقتصاد مقاومتی، مسیر حرکت به سمت اهداف انقلاب اسلامی را هموار کنند و راه و روش زندگی خود را برای تحقق این مهم تغییر دهند. در زمان حاضر کشور و ملت ما متحمل فشارهای مختلف بین‌المللی است. مسئولان باید برای تحقق اقتصاد مقاومتی اولین گام را بردارند و مردم نیز ادامه‌دهنده آن باشند. به طور مثال مردم با جلوگیری از تبلیغات کالاهای خارجی، پرهیز از تجمل‌گرایی و توجه به تبلیغ انواع کالاهای تولید داخل می‌توانند در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش بسزایی ایفا کنند.
جناب آقای فلاح از وقتی که در اختیار خبرگزاری جوانان قهاوند گذاشتید سپاسگزاریم . در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید.
خواهش میکنم . ان شاءا… که همه ما عامل به این پیام ولی خدا در این سال باشیم و بدانیم که تک تک ما در هر شغل و منصبی که باشیم می توانیم کمکی در تحقق به این شعار سال باشیم.
آروزی موفـقیت و سربـلندی کشور عزیز ایران و همه شما عزیزان را دارم .
ان شاءا… که سال جدید باعث پیشرفت مادی و معنوی برایتان باشد.

false
true
true
true
 1. م . محسنلو

  با سلام و عرض خسته نباشید
  افتخار می کنم که با آقای فلاح همشهری هستم.
  گفت و گو از طریق تلگرام خلاقیت و ابتکار فوق العاده ای بود.
   با جوانان بیشتر مصاحبه کنید تا معرفی شوند.
  موفق باشید!

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true