در بین همه پیامبران الهی پیامبر خاتم سنگین ترین مسئولیت را برعهده داشتند - پایگاه خبری قهاوند جوان
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۳ مرداد - ۱۳۹۷  
true
true
در بین همه پیامبران الهی پیامبر خاتم سنگین ترین مسئولیت را برعهده داشتند

امام جمعه منطقه قهاوند در خطبه های این هفته نمازجمعه شهر قهاوند اظهار داشت: در بین همه پیامبران الهی پیامبر خاتم سنگین ترین مسئولیت را داشتند به دو علّت :

اول جهانی بودن دین پیامبر و به تعبیر دیگر فرا مکانی بودن دین پیامبر اکرم (ص) بر خلاف سایر پیامبران الهی که دینشان یا مربوط به منطقه و مربوط به قوم و قبیله خاص بود یا مربوط به زمان خاص بود که با آمدن پیامبری جدید دین قبلی منسوخ وباید از دین جدید تبعیت می شد .

ثانیا کامل بودن دین پیامبر خاتم وأکملت لکم دینکم ؛ که می طلبد بدون نقص و کاستی باشد و همه نیازهای مادی و معنوی تمام بشر را در طول تاریخ پاسخگو باشد . ولذا پیامبر اکرم فرمودند : «ما من شی یقربکم الی جنهو یبعدوکم من النار الا و قد امرتم به و نهیتم عنه » چیزی نیست که شما را به بهشت برساند مگر اینکه به آن امر کردم و چیزی نماند که شما را از آتش جهنم دور کند مگر آنکه شما را از آن نهی نمودم .

حجت الاسلام و المسلمین محققی افزود: با توجه به همین خطیر بودن وظیفه و سنگینی مسئولیت است که خداوند می فرماید : «انا سنلقی علیک قولا ثقیلا» این قول سنگین و گفتار سنگینی همان رسالت جهانی است که هم انجام آن بر پیامبر و هم عمل به آن بر پیروان و رهروان پیامبر دشوار است .

محققی تصریح کرد: برای انجام این وظیفه خطیر پیامبر اکرم (ص) ویژگی های منحصر به فردی داشتند که بدون آنها موفقیت امکان پذیر نبود .

امام جمعه منطقه قهاوند در ادامه به تشریح ویژگی های پیامبر گرامی اسلام پرداخت و گفت: اولین مورد ، علاقه به هدف در وجود ایشان بود که قرآن کریم علاقه تحسین برانگیز پیامبر اکرم را برای هدایت مردم چنین بیان می کند: «فَلَعَلَّکَ بَاخِعٌ نَّفْسَکَ عَلَى آثَارِهِمْ إِن لَّمْ یُؤْمِنُوا بِهَذَا الْحَدِیثِ أَسَفًا» آن چنان نسبت به هدایت مردم علاقه مند و حریص هستی که شاید جان خود را از دست بدهی.

محققی ادامه داد: در اول دعوت وقتی مردم هدایت نمی شدند و با چوب و سنگ و آزار و اذیت جواب دعوت پیامبر را می دادند ، حضرت نقص را در خودش می دید و بر عبادت هایش می افزود تا اینکه چشم هایش گود می افتاد و پای ایشان ورم می نمود و چهره ایشان زرد می شد آیه نازل شد: «طه ما انزلنا علیک القرآن لتشقی»

دومین شاخصه رأفت و مهربانی نسبت به مردم جامعه است «ولقد جائکم رسول من انفسکم عزیز علیه ما عنتم حریص علیکم بالمومنین رئوف رحیم » پیامبری از خود شما به سوی شما آمد که مشقت و رنج های شما بر او سخت وگران است ، بر ایمان آوردن شما حریص وعلاقه مند و به مومنان رئوف و مهربان است.

امام جمعه منطقه قهاوند بیان کرد: سرراه پیامبر یهودی بود که کار هر روزش ریختن فضولات وشکنبه گوسفند بر سر حضرت بود ، دو سه روز از وی خبر نشد ، پیامبر سراغش را گرفتند گفتند مریض است ایشان به عیادتش رفتند ، از زیر لحاف عرض کرد یا رسول الله چگونه من مسلمان بشوم ؟

حجت الاسلام و المسلمین محققی با اشاره به نگرانی پیامبر گرامی نسبت به امت اسلام ، گفت: پیامبر اکرم (ص) در آخرین لحظات عمر شریف و در لحظه احتضار با اینکه می دانست چه مصیبتی بر اهل بیتش روا خواهد شد ، نگران امت خود در یوم الحساب یعنی قیامت بود.

محققی اظهار داشت: نه تنها پیامبر بلکه همه خاندان دریای کرم و رحمت و رأفت هستند .

امام جمعه منطقه قهاوند خطبه های این هفته نماز جمعه منطقه قهاوند را با بیان حکایتی به پایان برد : مرحم آیت الله حائری عاشق امام رضا (ع) بودند . بعض مواقع بلیط پیدا نمی کرد . روی پیت حلبی اتوبوس می نشست . هفتاد بار به مشهد رفته بود آخرین بار امام رضا (ع) به او گفتند شما دیگر نیایید نوبت ماست که به دیدارتان بیاییم . مرحوم آیت الله نجفی با ایشان قرار گذاشتند هر کدام زودتر از دنیا رفتند به دیگری از احوال آن دنیا خبر دهند . آیت الله حائری زود تر از دنیا رفتند . مرحوم آیت الله نجفی در خواب ایشان را دیدند و پرسیدند . آیت الله حائری گفتند : وقتی از دنیا رفتم دو ملک برای سوال قبر آمدند که خیلی ترسیدم در عمرم چنین نترسیده بودم ، یک دفعه صدای دلنوازی از پشت سر گفت نترس با نزدیک شدن صدا آن دو ملک رفتند وقتی چهره صاحب صدا را دیدم پرسیدم شما کیستید ؟ گفتند:«این یک بار از آن هفتاد باری است که به زیارت ما آمدید ، شصت و نه بار طلبت»

false
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true