شهید صلاح پورمیدانی - پایگاه خبری قهاوند جوان
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۸ دی - ۱۳۹۷  
true
true
شهید صلاح پورمیدانی

شمع محفل ما ، در جوار مرقد مطهرسیّدالشّهدا اباعبدالله الحسین(ع) سرزمین خون و شهادت ، حماسه وایثار ، صبرومقاومت ، درایّام حزن واندوه ، به هنگام سوگ برمادرحسین(ع) امّ الائمّه فاطمه زهرا(س) درخانواده ای مذهبی به سال ۱۳۳۶ ه.ش (۲۰ جمادی الاوّل ۱۳۷۷ ه.ق) دیده به جهان گشود . قبل ازپرداختن به هرموضوع و سخنی به حق می توان گفت که ذکر صفات و اخلاق حسنه شهید بـزرگـوار پـورمیدانی و بیان زنـدگـی سـراسـر روحـانیش از عهده ی این قلم برنمی آید ولیکن

«آب دریارااگرنتوان کشید    هم به قدرتشنگی بایدچشید»

وی کودکی آرام ، مودب و پاکیزه بود و در سال ۱۳۴۳ دوره ابتدایی را آغاز کرد و تا دوّم متوسطه درکربلا به تحصیل اشتغال ورزید در سال ۱۳۵۰ درحالی که سال دوّم متوسطه رامی گذراند بر اثر اختلافات سیاسی ساخته شده بین دو رژیم پلید پهلوی و بعثی عراق ، عفلقی حسن البکردرعراق، ایرانیان مقیم عراق رابه طرز ناجوانمردانه ای دستگیر و روانه ایران کرد که خانواده شهیدپورمیدانی نیز از آن جمله اند.

« گویی دست تقدیرچنین بودکه زاده کربلا ازکربلارانده وپس ازمدّت هادرکربلای ایران به سوی کربلای معلی پرکشد.»

پس از مدّتی با تحمل سختی ها در اردوگاه ها سرانجام درهمدان سکنی گزیدند . شهید با تحمّل مشکلات و باعلاقه ای وافر به ادامه تحصیل وکسب علم و دانش دوران متوسطه را به صورت شبانه آغاز و همراه آن روزهابه کارمشغول بود تا درجهت امرار معاش خانواده سهمی را ایفاکرده باشد. درسال ۱۳۵۶پس ازاخذدیپلم به عنوان سپاه دانش عازم نظام وظیفه گردید و در این برهه از زندگی علاوه بر موارد تحصیلی ، بچه های روستا را با مسائل اسلام  با توجّه به فراخور سن و سال آن ها آشنا می کرد و هیچ گاه در این وظیفه انسانی – اسلامی خود کوتاهی نکرد.

دراوایل سال ۱۳۵۷ باشکوفایی انقلاب اسلامی وخروش امّت به پاخواسته ایران بنابه فرمان حضرت امام خمینی(ره) نظام وظیفه راترک وبه صفوف امّت اسلامی پیوست وعلاوه برحضورفعال درراهپیمایی،تظاهرات ودرگیری هادرفعالیت های مذهبی – اجتماعی وسیاسی ذیل نیزکوششی مستمرداشت:

۱- شرکت فعال درتشکیل نمایشگاه کتاب به مناسبت اربعین ارتحال عالم ربّانی آخوندملاعلی همدانی درمسجدمهدویه کمال آباد.

۲- نوشتن پلاکاردهای اولین راهپیمایی پرسنل محترم پایگاه شهیدنوژه ، درروزهمبستگی نیروی هوایی بامردم به درخواست شهیدشاه حسینی.

۳- پخش کتب مذهبی واعلامیه های حضرت امام (ره).

۴- تشکیل وراه اندازی کتابخانه انقلاب اسلامی درآستانه پیروزی درمسجدشریف الملک.

ازآنجاکه صلاح به صلاح جامعه می اندیشید و پایه اصلاح آن را زدودن آثار شوم و منحط طاغوت ازمیان اجتماع می دانست، لذا با حضور در میان جوانان ودرک این وظیفه حساس ، به خدمت آموزش وپرورش درآمد و معلّمی را که شغل انبیااست برگزید و پذیرای مسئولیت درمراحل مختلف گردید:

– سال ۱۳۵۸ آموزگاردربخش محروم شراء.

– سال ۱۳۶۲ مسئول امورتربیتی ومعاون آموزش وپرورش بخش محروم شراء.

– سال ۶۴-۱۳۶۳ مسئول واحداموردانش آموزی امورتربیتی استان همدان.

– اواسط سال ۱۳۶۴ بنابه ضرورت ، خدمت درمناطق محروم شراء.

– سال ۱۳۶۵ مربی پرورشی دبیرستان شریعتی همدان.

درتابستان ۱۳۵۹ نیزبه جهادسازندگی رفته ودرروستاهابه کارهای فرهنگی وسازندگی (تشکیل کتابخانه ،آموزش قرآن) همت گماشت. درسال ۱۳۶۰ هم زمان بامیلاد مسعودحضرت بقیه الله الاعظم (عج) ازدواج نمود و ثمره ی آن فرزندی است به نام محمّدرضا.

شهدای کربلای ایـران بـرآن بـودنـدکـه پـس ازگذشت هزارواندی سال ازواقعه خونبارروزعاشورا  

واژه شهادت راباخون خودبرای جهانیان ترجمه وتفسیرکنندوچه زیباتفسیرکردندوشهیدصلاح بااین بینش ونظربه اهمیت وضرورت جهادوحضوردرجبهه ، راهی میادین نبرددرجبهه های کردستان وجنوب شده وسرانجام بااعزام درخیل سپاهیان حضرت محمّد(ص) وشرکت درعملیات های کربلای چهار وسپس پنج ، شهدشیرین شهادت راپذیراوباآخرین کلام یاحسین وآخرین نگاه به سوی کربلادرایام متعلق به بی بی زهرا(س) باآرزوی شهادت ووصال آموزگارمکتب عشق به لقاء حق پیوست.(۲۶/۱۰/۶۵ )درحالی که پیکرپاک ومطهرش چون تنی چندازبستگان وهمرزمان تاگشایش راه کربلادرصحرای گلگون وعطرآگین جبهه هابه امانت مانده است.

خصوصیت و فعالیت های شهید:

شهید ارادتی خاص به اهل بیت عصمت و طهارت به ویژه سرور و سالارشهیدان عالم حضرت حسین بن علی(ع) داشت چنانچه دروصیت نامه اش خواستارشناساندن حسین و مظلومیت او و اهل بیتش را به تنهافرزندش خواستارگردیده و تأکیدکرده است که:«به فرزندم بگوییدکه معلّم پدرت حسین(ع) بوده است.»

اومعلّم قرآن ، قاری قرآن ودرعین حال عارفی عامل به قرآن بود و تشکیل کلاس های متعدد قرآن درجبهه، محل سکونت(شهرک الوند) محل کار(قهاوند) بیانگر این موضوع اند.وی مقیّد به فرایض مذهبی ازحمله شرکت در نمازهای جمعه وجماعات ، مراسم دعاونیایش، روزه داری،رسیدگی دقیق به حساب سال(خمس) و صله ی رحم بود. وی امربه معروف ونهی ازمنکر ، بادوستان خدادوست بودن و با دشمنان اودشمن و نهایتاً درجمیع امور مقلد پیرو امام بزرگواربوده واطاعت امر رهبر را بر امّت اسلامی واجب می دانست.پدرش اورامعلّم اخلاق خطاب کرد و برای دوستانش نیزچنین بود.

ازدیگرصفات اومهربانی باهمه بالاخص با مادر مهربانش بود. ونیز مزین به صفاتی چون تقوی، تواضع ، خوش خلقی ، باوقار ، وظیفه شناس ، محجوبیت ، مدیرومدبّر ،پاک طینت وبلاغت دربیان بودچون خود را در محضر خدا می دید هیچ گاه بی وضو نبود.

آری حضوردرجبهه جنگ وشرکت درحماسه دفاع اسلام درمقابل کفر، شهیدصلاح را واداشت که دردفعات مختلف راهی دیـار نـور شده،عشق بـه شهادت و رسیدن بـه لقاء الله که کوتاه ترین راه قرب به خداوندمتعال است سرانجام نصیبش شد و به آنچه که آرزویش راداشت رسید و روحش آرام گرفت.

پس ماهم می گوییم: صلاح عزیز: اینک که آرام گرفته ای، آن گلوله هایی که بادست ناپاکان روزگاربرپیکرپاک تونشست کمندزلف یاربودوتورابه فراسوی هستی، به دیدارمعشوق برد. آری فرزندامام، رفتی تادر روز محشراین تو باشی که به استقبال امام روح خدا آمده باشی ، با قامت درخون نشسته ات ، باروح ایثاروصداقت ، آرام گیرای روح پر تلاطم ایمان…….

متن وصیتنامه شهید:

(مِنَ المومِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ماعاهَدواالله عَلَیه فَمِنهُم مَن قَضی نَحبَه وَمِنهُم مَن یَنتَظِر)

(وَقاتِلوهُم حَتّی لاتَکونَ فِتنه)

با درود و سلام برپیامبران ورسولان الهی وبرخاتم ایشان حضرت محمّدبن عبدالله (ص) که بار شریعت اسلام رابردوش خود کشید و با تحمّل رنج ها و مشقّت های فراوان این رسالت الهی را به مردم جهان عرضه نمود تا همه ی جهانیان درسایه پیروی و تبعیّت از این دین حنیف، به سعادت وکمال رسند.

سلام بربانوی بزرگ اسلام بزرگ اسلام حضرت فاطمه سلام الله علیها و ودخت گرامی ایشان حضرت زینب کبری که الگوی زنان مابوده وهستند.

درود و سلام بردوازده اخترتابناک آسمان امامت وولایت حضرت علی بن ابیطالب (ع) که درس تقوی وزهد را به ماآموخت وامام حسن مجتبی(ع) که صبرواستقامت درعین تنهایی رابه ماآموخت وامام حسین(ع) که درس هجرت و تحمّل رنج درغربت و پذیرفتن شهادت را به ما آموخت و امام زین العابدین(ع) که راه مناجات وتوبه درپیشگاه خالق رابه ماآموخت وامام محمّدباقر(ع)وامام جعفرصادق(ع)که شاگردی درمکتب را به ماآموختند و امام موسی بن جعفر(ع) که تحمل رنج ومشقّت در بند بودن ودست ازاسلام نکشیدن و بیان حق رابه ما آموخت و امام رضا(ع) که مظلومیّت درکنارقبول مسئولیّت رابه ما آموخت وامام محمّدتقی(ع) و امام علی النّقی(ع) و امام حسن عسگری(ع) که رهبری و هدایت مردم را به همچون اجدادشان برعهده داشتند و درود و سلام برامام منتظرمهدی موعود(عجل الله تعالی فرجه الشّریف) که جهان در انتظار عدالت اوست . و درود و سلام برنایب برحقّش حضرت امام خمینی(ره) اسطوره ی جاودانه تاریخ که اسلام راحیاتی دوباره بخشیدو بـاکـردار و گفتار خـود حقیقت اسـلام را درجـهـان تـزریـق کـرد . و سـلام بـرملّت مسلمان ایـران کـه بـا اطـاعت از رهبر و عمل به رهنمودهای ایشان الگویی گشتند برای مردم مسلمان و مستضعفان جهان.  

سلام برارواح پاک شهدای برخاسته ازامّت واحده ی اسلامی که آیات جهاد و شهادت را با خون خویش تفسیر نموده وموجب اعتلای اسـلام و سرافرازی مسلمین گردیدند . وســلام برشهدای انقلاب اسلامی ایران و جنگ تحمیلی و سلام و درود برخانواده ی معظّم شهدا.

( اِنَّ اللهَ اشتَری مِنَ المومِنین اَنفُسُهُم وَاَموالُهُم بِاَن لَهُمُ الجَنَّهَ یُقاتِلونَ فی سَبیلِ الله فَیَقتُلون ویُقتَلون)

پدر و مادر عزیزم:

اسلام نیازمندخون است و بایدآن را با خون آبیاری کرد . و در صدراسلام می بایست باخون عزیزترین افراد آبیاری می شد تا بتواند به حیات خودادامه دهد. و اکنون نیزموقعیت بسیارحساس است که اسلام دربرابرتمام کفراست، واگرباخون عزیزانمان سیراب نشود و پرچم پرافتخار آن را بر ویرانه های ظلم برنیافرازیم و با عزّت زندگی نکنیم ناچار بایدذلّت را قبول کرد و این خلاف رویه اسلام است که:

( اِنّی لااری المَوت السَعاده وَالحیاه مَعَ الظّالمین الابرما )

سعادتی ازاین بالاترکه ماهم دراین امرسهمی داشته باشیم وهمچون مولایمان حسین (ع) خون خودرادر راه اعتلای اسلام وسرافرازی وعزّت مسلمین نثارکنیم و با این حال به لقاء معشوق خود رسیم که این بهترین ملاقات است وخدا را شکرمی کنیم که لیاقت به شهادت رسیدن راپیداکرده ام وبرای این چنین ملاقاتی پذیرفته شده ام.

وشما ای پدر ومادر :

برای شمابسی افتخار است که توانستید فرزندی راتربیت کنیدکه لیاقت خدمت به اسلام و فداکاری در راه آن راپیداکندکه: (اِنَّماالحیوه عقیده وجهاد) زندگی واقعی، داشتن عقیده درست و پیکار در راه آن است.

وشماای برادران وخواهرانم :

امروزوظیفه ی مابسی سنگین تراست ، چراکه شاهدظلم و توطئه برعلیه اسلام وانقلاب اسلامی و قیام مردم مسلمان ومستضعفان جهان هستیم . و ما باید آن طورکه اسلام می طلبد، خود را بسازیم و به قدر توان آمـاده دفاع ازکیان مسلمین باشیم و این میسرنیست مگر در سایه اطاعت از ولایت فقیه و امام خمینی(ره) است.

و شما همسرگرامی:

خدا را شکر می کنم کـه همسری مهربان و فـداکـار بـودی و برای فرزندمان (محمّدرضا) مادری خوب هستی . درتربیت صحیح واسلامی اوکوشا باشید.

پدر، مادر، همسرم:

به فرزندم از اوّل حقیقت رابگویید. بگوییدکه پدرت شهیدشده است و بگوییدکه معلّم اوحسین(ع) بوده است و بگوییدکه درچه راهی قدم برداشت ودرچه راهی وبرای چه به شهادت رسید و بگوییدکه دشمنان ما کیستند و دوستان ماکی.

همسرم:

اورا ازدوران کودکی باسالارشهیدان حسین بن علی(ع) آشناکنید و مظلومیت او و اهل بیتش رابگویید.وبگوییدکه سرش را بالا بگیرد و با سربلندی زندگی کند.هدف اززندگی را برای اوبگویید . او را با مفهوم کلماتی ازقبیل توحید،نبوت،عدل،امامت،معاد،ولایت،اطاعت، عبادت،تقوا، اخلاص و…. آشناکنید تا راه رابشناسد و مسیر را انتخاب کند و هدف را ببیند.

از پدر ، مادر ، همسر ، برادران و خواهرانم و همه ی دوستان و آشنایان حلالیّت می طلبم ، امیداست که خداوند نیز از تقصیراتم درگذرد و گناهانم را ببخشاید.

                 به امیدپیروزی نهایی وعاجل رزمندگان اسلام ونابودی کفرجهانی، انشاء الله.

                                                « صلاح پورمیدانی – ۲۵/۹/۶۵ »

 

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true