• ۸۱ نیرو جذب آموزش و پرورش استان همدان می‌شوند    :   رئیس هسته گزینش اداره کل آموزش و پرورش همدان از شروع مصاحبه جذب و استخدامی از ۱۹ دی ماه خبر داد و گفت: ۸۱ نفر از ۲۴۳ اسامی بر روی ...
 • تفرقه‌افکنی بین شیعه و سنی شیطنت آمریکا و رژیم‌ غاصب صهیونیستی است‌‌    :   آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی ‌ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه همدان ضمن دعوت نمازگزاران به رعایت تقوای الهی اظهار داشت: میلاد سراسر سعادت حضرت محمدمصطفی(ص) و امام جعفرصادق (ع) را باید ...
 • رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور از پروژه راه‌آهن همدان بازدید کرد    :   معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با هدف شتاب بخشی در اجرای طرح راه آهن همدان – تهران و بازدید از این پروژه به همدان سفر ...
 • همدان پنج سال دیگر میزبان جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان شد    :   معاون سیاسی و امنیتی استانداری همدان گفت: همدان برای پنج سال آینده میزبان جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان شد.محمدابراهیم الهی‌تبار در ستاد استانی بیست و ...
 • سفر معاون رئیس جمهور به همدان در هفته آینده / هیچ بهانه ای برای قطعی گاز پذیرفتنی نیست    :   استاندار همدان از سفر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به استان خبر داد و گفت: قرار بود دکتر نوبخت پنجشنبه هفته گذشته به استان سفری ...
 • شهید «محمدحسین بشیری» به جمع شهدای مدافع حرم پیوست    :   فرمانده تیپ ۳۲ انصارالحسین(ع) همدان گفت: شهید «حسین بشیری» روز گذشته در منطقه حلب سوریه به جمع شهدای مدافع حرم پیوست.سردار مهدی فرجی با تأیید خبر شهادت شهید ...
 • شهید مسیح الله زارعی

  شهید گرانقدر مسیح اله زارعی در تاریخ 29/11/1364 کنار رود اروند ، همراه دوست شهید خود ناصر زرگران بر اثر اصابت خمپاره دشمن به مقام شامخ شهادت نایل شدند.

  به گزارش خبرگزاری جوانان منطقه قهاوند

  شهید مسیح الله زارعی در سال ۱۳۴۷ در خانواده کشاورزدر روستای کوزره از توابع بخش قهاوند به دنیا آمد. او را مسیح اله نام نهادند.پدرش  اسماعیل که از کشاورزان زحمت کش روستا بود،در دوران حکومت ستم شاهی به رحمت خدا پیوسته بودند.

  با شروع انقلاب شکوهمند جمهوری اسلامی او که نوجوانی با نشاط،فعال ومذهبی بود باشرکت درمحافل مراسمات مذهبی مسجد صاحب الزمان (عج) در جوار خانه شان،که آن زمان محل تجمع مردم روستا برای راه پیماییهای انقلابی بود از روحانیان وبزرگان روستا بهره های فراوانی برد.با علاقه وافر وفعالانه در راه پیمایی های ودر گیریهای اول انقلاب شرکت داشت.

  با پیروزی انقلاب شهید مسیح اله زارعی شاید جزء اولین عناصر مومن ومتهد بود که با تشکیل بسیج به آموزشهای نظامی یادگیری و به کار گیری اسلحه پرداخت.پس از آن برای حفاظت از روستا و اموال مردم در پایگاه بسیج بطور مستمر حضور داشت.

  ایشان که بعد از فوت پدرتامین معاش خانواده را به عهده داشتند،از سن کودکی کارهای سخت کشاورزی را انجام می دادند.مدتی هم به کندن چاه آبهای کشاورزی در روستا مشغول بودند.زمانی که دوستانش در مدسه درس می خواندند او سخت کار می کرد بنابرین به مدرسه نرفت . بخاطرکمک کردن به خانواده زیاد نتوانست تحصیل کندازانجایی که همیشه دوست داشت سربارکسی نباشد وزحمتی برای کسی درست نکند دنبال کار رفت.

  علاقه شدیدی به یادگیری داشت.شبها در پایگاه بسیج به کمک  دوستانش خواندن ونوشتن را یاد گرفته بود.

  اما با شروع جنگ تحمیلی روح پر تلاطم اوبه دنبال فرصتی بود تا در رودرروی  دشمن قرار گیرد ودر صحنه های کارزار، از انقلاب وارزشهای اسلامی آن دفاع نماید. مردانه لباس رزم پوشید و راهی میادین نبرد حق علیه باطل گشت. با جلب رضایت خانواده با شور وشوقی فراوان به جبهه عازم شد .

  ویژگیهای اخلاقی شهید:

  صفات ارزنده وویژگیهای ایمانی که این شهید بزرگوار داشت،باعث شد که بیشتر وقت خود را وقف انقلاب وبسیج مسجد نمایند.روحیه والا وانسان دوستی او بحدی در اطرافیان اثر داشت که دوستان زیادی همواره در کنارش حضور داشتند.

  شهید ضمن کار سخت کشاورزی شاید بیشترین وقت خود را صرف بسیج نمودند. روحیه اطاعت پذیری از ولایت،چابکی،داشتن قدرت بدنی بالا،شجاعت وبی باکی،صمیمیت با بسیجیان ورزمندگان ودوستان از جمله ویژگیهای  بارز شخصیتی این شهید بزرگوار بود.

  برخوردی بسیار متواضعانه وبا صفا وصمیمی داشت.همین تواضع سبب شده بود که محبوبیت خاصی در بین اعضای بسیج روستا داشته باشد.

  اوازهمان کودکی وخردسالی مهربان بود وهمیشه کمک کردن به دیگران رادوست داشت.حتی درموقع بازی کردن بادوستان وهم سن وسالهایش این رفتارازاوبه چشم میخورد.

  او اولین کسی بود که در هر شرایط همیشه آماده بود تا پاسی از شب نگهبانی کند.گاهی زمستان هوا بسیار سرد بود گاهی نیز در تابستان خسته از کار کشاورزی برگشته بود،با تمام این سختیها او آماده بود تا همیشه در خدمت بسیج باشد.انجام کار خالصانه وبی ریا را سر لوحه زندگی خود ساخته بود.عموما کم سخن می گفت وبیشتر عمل می کرد.

  چون همسایه مسجد بود،احساس وظیفه بیشتری می کرد تا مایحتاج مسجد را تامین کند.هرچه احتیاج بود از آب تا اقلام دیگیر در اختیار نمازگذاران وعزاداران قرار می داد.

  ساختمان جدید مسجد را که شروع کردند،همیشه در کنار اهالی روستا در بنای آن کمک می کرد.ایشان همواره خیر خواه وکمک حال مردم بودند.هر وسیله ای که داشت به سادگی در اختیار دوستان قرار می داد،ودر کارها کمک می کرد.در گروهایی که برای برداشت محصولات کشاورزی تشکیل می شد فعالانه شرکت می کرد.

  خاطرات:

  کوه پیمایی

  ۱- روز پنجم عید سال ۶۱ ساعت ۵/۸ ،۹ صبح با جمعی از دوستان که تعداد ۵ یا۶ نفر بودیم تصمیم گرفتیم از روستا به کوه های اطراف قوزلیجه بریم. شهید ناصر زرگران هم بودند.از راه قره تپه ادامه مسیر دادیم ،از صحراهای کوزره عبور کردیم از داخل زمین نرم بهاری وشخم زده رفتیم نزدیک ظهر پای کوه رسیده بودیم.آب برای خوردن بود ولی هیچکدام غذایی برای خوردن نیاورده بودیم .بالای کوه که رسیدیم ساعت ۲بعد ظهر شده بود .همه اظهار کرسنگی شدید می کردیم.شهید مسیح اله زارعی حرفی از گرسنگی نزد. لبخندی بر لب داشت وباقدمهای محکم راه می رفت.بعضی از دوستان کم کم صدایشان در آمد.همدیگر را مقصر می دانستند که باعث آمدن وگرسنگی شده اند .به سمت روستای قوزلیجه رفتیم تا شاید از یکی مقداری نان بگیریم.بعضی از دوستان نای راه رفتن نداشتن. مسیح اله همچنان حرفی از گرسنگی نمی زد. تا اینکه از همه جلوتر افتاد به روستا رسید واز خانه ای چند تا نان گرفت. ما که حسابی گرسنه بودیم به محض رسیدن به ایشان بطرف نانها حمله کردیم. هر کسی مقداری خورد .ولی از سیری خبری نبود . آن شهید بزرگوار مقدار کمی خورد . وبیشتر بین بقیه تقسیم کرد.راه زیادی برای باز گشت مانده بود. حالا همه خسته بودیم .با هزار زحمت هنگام تاریکی عصر به روستای خودمان رسیدیم.آنقدر خسته بودیم کسی با دیگری حرف نمی زد ولی مسیح اله همچنان لبخند بر لب داشت وسعی می کرد با حرف زدن خستگی را فراموش کنیم.دوام آن روز ایشان بر کرسنگی وخستگی ستودنی بود .گرامی باد یادش

  رژه همگانی

  ۲- یک رژه همگانی بنا بود در مرکز بخش(قهاوند)بر پا شود.وسیله نقلیه در آن زمان مخصوصا با خرابی راه وجود نداشت.هر کس  با وسیله خود که معمولا موتور سواری یا دو چرخه بود،خودش را باید به آنجا می رساند . ایشان با علاقه ای که به بسیج و امور جنگ داشتند پیشنهاد کرد فردا صبح زود ما دو نفری  حرکت کنیم تا اولین نفراتی باشیم از کوزره به اونجا می رسیم.صبح بعد اذان میانبر حرکت  کردیم.پیاده تا تپه خماجین رفتیم ،تازه آفتاب طلوع کرده بود.به محض رسیدن ما روی جاده یک ماشین یدک کش از راه رسید،پشت ماشین تا قهاوند رفتیم .اولین کسانی بودیم که لباس واسلحه گرفتیم چقدر خوشحال بودیم،چه روز زیبایی بود آن روز، یادش بخیر.

  قبل از شهادت

  ۳-درست دو ماه قبل از شهادت با هم رفتیم زیارت امازاده خاتون(س)به خیلی از اهل قبور فاتحه خواندیم.در کنارمقبره امامزاده یه اتاق خالی وجود داشت که تابوتها ودیگر وسایل اضافی امامزاده را در آن قرار می دادند.از بچگی وقتی از کنار آن اتاق تاریک می گذشتم احساس ترس داشتم.گویا قبری هم از سادات در داخل آن وجود داشت.هوا تقریبا رو به تاریکی بود.وقتی از کنار آن ساختمان عبور کردیم ،شهید مسیح اله زارعی گفت بیا امتحان کنیم ببینیم تابوتها اندازه ما هستند یا نه.گفتم بیا بریم دیر وقته.ایشان خیلی راحت یکی از تابوتها را که روی زمین بود امتحان کرد وتوی آن خوابید.بعد که بیرون آمدبا خنده گفت اندازه خودمه باب زمان شهادته.بعد شهادتش که همه قبرستان را ترک کردند وبه روستا برگشتند، من تنها کنار قبرش ماندم وباور نمی کردم که او از میان ما خاکیان رفته است.کلی گریه کردم به یاد اون روز افتادم. به خودم گفتم تابوت که هیچ، دنیا نیز نمی تواند روح بزرگ شهدا را در خود جای دهد.

  آهسته از غبار گذشتند                     یاران بردبار گذشتند

  از مرزهای روشن دیدار                  روزی هزار بار گذشتند

  مثل نسیم بی‏خود و سرمست       از سیم خاردار گذشتند

  خواب عجیب

  ۴-چون دوست صمیمی بودیم، بعد شهادتش ساعتهای طولانی به خاطرات  دوران گذشه به او فکر می کردم.شبی در خواب اورا دیدم اصلا یادم نبود به شهادت رسیده.به زیارت امزاده واهل قبور رفتیم.بعد زیارت امامزاده به طرف روستا حرکت کردیم.کمی مانده به مقبره شهدا به من گفت:دوست داری بدانی فرق شهدا با سایر مردگان چیست؟

  با اشتیاق گفتم بله.با انگشت به طرف قبری اشاره کرد.آنجا یگ گودال بزرگی بود بسیار وحشتناک ،جسدی که ته آن کپک زده به نظر می رسید.حرکت کردیم به قبور شهدا رسیدیم با دست اشاره کرد،انجا شهیدی مثل اینکه زنده است بخواب رفته بود .تا نزدیک روستا آمدیم.محل فعلی غسالخانه.ایستاد برای خدا حافظی. من هنوز فکر نمی کردم ایشان به شهادت رسیده اند.یک سیب سرخ به من داد .درست یادمه که گفت این هدیه من است برای تو.

  زمان ومحل شهادت:

  برای اولین بار سال ۶۳ درجبهه غرب حاضر شد.در بمب باران پادگان ابوذر حضور داشت .عراق که از نقش تأثیرگذار این پادگان در حرکت‌های نظامی نیروهای مسلح ایران به خوبی آگاه شده بود، روز شانزدهم اسفند ۱۳۶۳، جنگده‌های خود را راهی کرد تا پادگان ابوذر را از هستی ساقط کنند. ده‌ها شهید و مجروح، برای ماندگاری این روز در حافظه تاریخ کافی بود.ایشان می گفت داخل جوی آب پناه گرفتم که خون وارد آن شده بود.آن روز رزمندگان به شهادت رسیدند،ولی کمی بعد پیروزهای زیادی در غرب به دست آودند.

  بار دوم در زمستان سال ۶۴ به جبهه جنوب عازم شد.عملیات والفجر ۸ درساعت ۲۲:۱۰ روز بیست ودوم بهمن ۱۳۶۴ آغاز شد. برخی از مهم ترین اهداف این عملیات عبارت بود از: انهدام سکوهای پرتاب موشک، فتح شهر فاو و مسدود کردن راه ورود عراق به خلیج فارس. این عملیات طولانی‌ترین عملیات دوران جنگ بود که ۷۵ روز طول کشید و تقریبا تنها عملیات مهمی بود که در جریان آن نیروهای ایرانی موفق شدند منطقه بسیار مهمی از خاک عراق را به تصرف خود درآورند.دشمن شکست خورده  برای باز پس گیری مناطق از دست رفته ،دست به پادتکهای سختی زد.با استفاده از تمام امکانات وبمباران شیمایی خیلی از رزمندگان اسلام را شهید کرد.دریکی از این پاتکها شهید گرانقدر مسیح اله زارعیدر تاریخ ۲۹/۱۱/۱۳۶۴ کنار رود اروند،همراه دوست شهید خود ناصر زرگران با اصابت خمپاره دشمن به  مقام شامخ شهادت نایل شدند.ترکشی کوچک از کنار پیشانی به سرش اصابت کرد وروح ملکوتی او آسمانی شد.یادش گرامی وپر رهرو باد.

  .

  مطالب مرتبط :

  شهید حسن رحمتی

  متن این پیام به شرح ذیل می باشد: باسمه تعالی "ویجزی الذین احسنوا بالحسنی" مدیریت افتخار بزرگی است که پروردگار متعال آن را بر عهده­ی کسانی قرار داده که با عمل خالصانه­ی خویش در مسیر خشنودی و رضایت مردم گام بر می­دارد. (امام خامنه­ ای)  برادر ارجمند جناب آقای حاج علیرضا غلامی به شکرانه­ ی توفیق و به پاسداشت همت وثیق حضرت­عالی در مدیریت صادقانه، خالصانه و متواضعانه که ... مطلب کامل

  حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم قمری به عنوان سرپرست اداره آموزش و پرورش قهاوند منصوب شد

  در حکم  مصطفی خزاعی خطاب به قمری آمده است: نظر به مراتب تعهد، شایستگی و تجربیات ارزشمند جناب عالی در امور آموزش و پرورش به موجب این ابلاغ به عنوان سرپرست آموزش و پرورش منطقه‌ قهاوند منصوب می شوید .    امید است با توکل و استعانت از خداوند متعال و پیروی از رهنمود های مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، سیاست های رییس جمهور محترم در دولت تدبیر و امید و مقام ... مطلب کامل

  علیرضا غلامی به عنوان مدیر آموزش و پرورش نهاوند منصوب شد

  در حکم مصطفی خزاعی خطاب به غلامی آمده است:    نظر به مراتب تعهد، شایستگی و تجربیات ارزشمند جناب‌عالی در امور آموزش و پرورش به موجب این ابلاغ  به عنوان مدير آموزش و پرورش  شهرستان نهاوند منصوب می شوید .    امید است با توکل و استعانت از خداوند متعال و پیروی از رهنمود های مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، سیاست های رییس جمهور محترم در دولت تدبیر و امید ... مطلب کامل

  راهپیمایی باشکوه یوم ا… ۲۲ بهمن در قهاوند برگزار شد

  مردم منطقه قهاوند با شرکت در این راهپیمایی یاد و خاطره تلاش ها و فداکاری ها برای سرنگونی نظام شاهنشاهی و پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ را گرامی داشتند. مردم شهید پرور منطقه قهاوند بار دیگر با مشت های محکم خویش بر دهان گزافه گویان و فتنه گران زدند تا ثابت نمایند علیرغم تمامی سرمایه گذاری استکبار به انحاء مختلف و علیرغم تحریمها و مشکلات همچنان بر عشق ... مطلب کامل

  طرح بهسازی در روستای خیرآباد و عبدالرحیم افتتاح شد

  فرماندار شهرستان همدان در حاشيه افتتاح اين پروژه اظهار کرد: همزمان با سي و نهمين فجر انقلاب102 طرح خدماتي و عمراني با اعتبار 108 ميليارد تومان به بهره برداري مي رسد. علي تعالي با بيان اينکه رويکرد اصلي در بهره‌برداري از پروژه‌هاي عمراني در روستاها، ثابت نگهداشتن مهاجرت از روستاها به شهرها است،‌خاطرنشان کرد: سياست کلي شوراي برنامه‌ريزي شهرستان همدان در سال آينده افتتاح طرح‌هاي خوب و ... مطلب کامل

  زنگ انقلاب در مدارس منطقه قهاوند نواخته شد

  مراسم  نواخته شدن زنگ انقلاب اسلامی ایران صبح امروز با حضور بخشدار بخش شراء ، مسئولین نظامی و انتظامی،  جمعی از مسئولین  و فرهنگیان در مسجد صاحب الزمان روستای دشته قهاوند برگزار شد . حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم قمری، معاون پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش قهاوند، ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام شهادت حضرت زهرا (س) و گرامی داشت ایام الله دهه فجر عنوان کرد:با استناد به آیه ... مطلب کامل

  زنگ انقلاب در مدارس منطقه قهاوند نواخته شد

  خانه قرآن شهری چهارده معصوم(ع) قهاوند، برای تحقق هر چه بیشتر اهداف خود، در جهت ترویج فرهنگ قرآنی و تبلیغ فعالیتهای علمی قرآنی، وبسایتی با محتوای فرهنگی -مذهبی ایجاد کرد. گفتنی است این پایگاه اینترنتی با تلاش جوانان منطقه قهاوند ایجاد شده است و منعکس کننده ی فعالیتهای قرآنی در سطح منطقه قهاوند خواهد بود. برای مشاهده پایگاه اطلاع رسانی خانه قرآن شهری چهارده معصوم(ع) قهاوند به نشانی www.Quran1404.ir مراجعه فرمایید. مطلب کامل

  مراسم معنوی جشن تکلیف دانش آموزان پسر منطقه قهاوند برگزار شد

  همزمان با میلاد با سعادت عقیلیه بنی هاشم حضرت زینب کبری (س) جشن تکلیف دانش آموزان پسر در محل حسینیه ی سید الشهدا(ع) قهاوند برگزار شد. این مراسم باشکوه ومعنوی با حضور مسئولین شهر و 170 دانش آموز پسر در حسینیه ی شهر قهاوند برگزار شد، حضرت حجت الاسلام فاضلیان رییس شورا هماهنگی تبلیغات اسلامی و علیرضا غلامی رییس آموزش و پرورش قهاوند سخنران این جلسه بودند، ... مطلب کامل

  ستاد بزرگداشت دهه فجر در اداره آموزش و پرورش قهاوند تشکیل شد

  ستاد بزرگداشت دهه فجر آموزش و پرورش قهاوند با حضور بخشدار شراء ، رئیس اداره آموزش و پرورش منطقه قهاوند، شورای معاونین ،  نمایندگان مدیران مدارس ، روسای ادارات و نماینده ی شوراها تشکیل شد. مولایی نیا ، بخشدار بخش شراء ، در این جلسه در رابطه با اهمیت تشکیل شورا ها و نقش آنان در منطقه و لزوم همکاری بیشتر نهاد ها و ادارات مطالبی را بیان کرد. علیرضا ... مطلب کامل

  همایش پیشگیری از آسیب های اجتماعی قهاوند برگزار شد

  همایش پیشگیری از  آسیب اجتماعی قهاوند با حضور بیش از 300 نفر دانش آموز دختر و دانش پژوه  و روسای ادارات  و نهادهای منطقه در سالن شهید پور میدانی شهر قهاوند برگزار شد. گلستانی ، معاون  پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان ، در سخنانی با اشاره مضرات به فضای مجازی و ماهواره که مبدا و منشا دوری اعضای خانواده و نهایتا طلاق عاطفی می باشد گفت: شما دختران ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به «خبرگزاری جوانا منطقه قهاوند» است و هرگونه بهره برداری از مطالب و تصاویر آن با ذکر منبع، آزاد است.

  Ghahavand Youngs News Agency

  Ghahavand Young Jurnalist

  info@javana.ir

  2016

  تمام حقوق این سایت برای © 2018 خبرگزاری جوانان قهاوند. محفوظ است.